Få adgang til at følge indhold, og få besked, når der er nyt og opdateret indhold, som er relevant for dig.
Indhold er hentet
Case
Andersen & Heegaard: ”Succes forpligter både i forhold til mennesker og miljø”
Andersen & Heegaard har vokseværk, både når det kommer til antal medarbejdere og omsætning. Men med vokseværket følger et øget ansvar og fokus på en bæredygtig forretning. Det har virksomheden fået vejledning om af Erhvervshus Hovedstaden.
Indhold er hentet
Det hele startede med et jernstøberi på Nørrebro i København for næsten 200 år siden. Siden 1927 har fokus været på VVS, og i dag er Andersen & Heegaard et tværfagligt teknikhus, som tilbyder flere services inden for tekniske installationer, bl.a. el, VVS- og sprinklerarbejde. Virksomheden har kunder over hele Danmark, bl.a. ATP Ejendomme, Københavns Kommune og DSB, og beskæftiger 280 teknikere, herunder 50 lærlinge, samt 50 projekt- og serviceledere. I dag fylder serviceelementet 70% af forretningen, mens resten udgøres af større entrepriseopgaver. Og der er fuld fart på virksomheden: Alene i første kvartal 2024 ansatte Andersen & Heegaard 164 nye kolleger.
Med succes og vækst kommer også erkendelsen af det ansvar, man har som virksomhed, forklarer Mads Bengtsson, administrerende direktør i Andersen & Heegaard. Samtidig oplever virksomheden i stigende grad, at de kontrakter, de byder ind på, indeholder konkrete krav til bæredygtighed og grøn omstilling. Derfor kastede Andersen & Heegaards kommunikationsansvarlige Nadia Correll sig over en mini-MBA i bæredygtighed, og i den forbindelse mødte hun Nicholas Mohr Krøyer, senior forretningsudvikler i Erhvervshus Hovedstaden. Og det var her, at det gik op for Andersen & Heegaard, at den grønne omstilling - og at kunne leve op til de øgede bæredygtighedskrav fra kunderne – kræver en strategisk, koordineret og omfattende indsats.
Indhold er hentet
Mads Bengtsson fortæller:
”Den grønne omstilling og ESG – og hvad det indebærer – kan være et kæmpe monster, som kan være svært at overskue. Vi har længe arbejdet fokuseret med S’et i ESG, altså vores sociale ansvarlighed – bl.a. i forhold til at øge antallet af lærlinge og hjælpe udsatte børn – men vi var lidt mere på bar bund ift. de konkrete krav, vores kunder er begyndt at stille os.”
Sparring har gjort en forskel I sparringforløbet med Nicholas har Andersen & Heegaard bl.a. gennem det såkaldte Bæredygtighedshjul udvalgt en række indsatsområder og skabt overblik over og systematiseret de mange ESG-krav fra virksomhedens kunder. Det har resulteret i en ESG-rapport, der bl.a. synliggør virksomhedens klimaaftryk. Man er også gået i gang med at erstatte den eksisterende vognpark med elbiler, og målet er, at elbiler i 2027 skal udgøre 60% af den samlede bilflåde. Derudover har Andersen & Heegaard indgået strategiske partnerskaber med leverandører om service, vedligehold og kørselsoptimering. Indkøb er også en vigtig faktor i Andersen & Heegaards grønne omstilling, bl.a. opbevarer de i dag deres værktøj hos en ekstern part, som udlejer værktøjet til andre virksomheder, når det ikke er i brug hos Andersen & Heeegaard. Og så er der medarbejderne og den interne kultur – og hvad der tiltrækker og fastholder fremtidige medarbejdere. Her er Mads Bengtsson meget bevidst om, at de i højere grad vil lægge vægt på, hvad deres arbejdsgiver gør for samfundet, klimaet og deres medarbejdere.
Indhold er hentet
Nicholas Mohr Krøyer og Mads Bengtsson
Indhold er hentet
For Mads Bengtsson har sparringen med Nicholas været afgørende:
Det har gjort en markant forskel for os at få indspark og viden udefra – i det her tilfælde af Nicholas og Erhvervshuset. Nicholas har hele tiden taget udgangspunkt i, hvor vi er på vores bæredygtighedsrejse og været med til at gøre det klart, hvor vores indsats giver mening lige nu og her – og på sigt
Mads Bengtsson understreger, at det strategiske arbejde med bæredygtighed kun lige er begyndt. Det er allerede nu dybt forankret i ledelsen og skal være med til at byggen strategien og handlingsplanen på den lange bane. Og så skal bæredygtighed understøtte virksomhedens ambitiøse vækstambitioner, som bl.a. indebærer at øge antallet af lærlinge fra 50 til 100, som på sigt skal udgøre 30% af virksomhedens samlede arbejdsstyrke.
Borgmester: Andersen & Hegaard er en inspiration for andre virksomheder Brøndby Kommune har sammen med Erhvervshus Hovedstaden besøgt Andersen & Heegaard, og det glæder borgmester Kent Magelund, at ikke kun har virksomheden fuld turbo på væksten – men også er sit bæredygtighedsansvar bevidst:
”Vi har en meget ambitiøs klimapolitik i Brøndby Kommune, så det er en fornøjelse at møde en virksomhed som Andersen & Heegaard, der arbejder så strategisk med bæredygtighed – de er en inspiration for andre både små og store virksomheder i vores kommune.”
På besøget deltog - udover borgmester Kent Magelund – kommunaldirektør Peter Kjærsgaard Pedersen og Erhvervskonsulent Jes Pettersson fra Brøndby Kommune, fra Andersen & Heegaard Mads Bengtsson, adm. direktør, Claus Belling, afdelingschef service, Peter Sørensen, driftsdirektør og Nadia Correll, kommunikationsansvarlig. Og med fra Erhvervshus Hovedstaden var administrerende direktør Katrine Joensen, konsulentchef Flemming Troelsen og forretningsudvikler Nicholas Mohr Krøyer.
Indhold er hentet
Delegationen fra Brøndby Kommune og Erhvervshus Hovedstaden.
Indhold er hentet
Savner du sparring om den grønne omstilling?
Så læs mere om vores vejledning og tilskud og tag fat i en af vores dygtige forretningsudviklere her
Data og dokumentation er altafgørende på rejsen for at skabe en mere bæredygtig virksomhed. Men hvordan kommer I i gang? MeetDenmark tilbyder nu et rådgivningsforløb med eksperthjælp for virksomheder inden for erhvervs- og mødeturismen.
Er du og din virksomhed interesseret i at styrke jeres bæredygtighedsindsats i form af en certificering?
Nu er der hjælp at hente hos Wonderful Copenhagen, som inviterer til en række individuelle forløb, hvor interesserede turismevirksomheder kan få hjælp til at nå hele vejen i mål med at opnå en certificering.
Virksomhedsguiden
Læs mere
Åben for ansøgninger
Tilskud
Erhvervspuljen - Søg tilskud til projekter, der sparer energi
Søg tilskud til energiprojekter, der styrker din virksomheds grønne omstilling og effektiviseringen af jeres energiforbrug.
Virksomhedsguiden
Læs mere
13. maj 2026 - 1. okt. 2027
Kompetenceforløb
Regenerativ Turisme: Innovationsforløb
Deltag i pilotinnovationsforløb for nye regenerative produkter, dvs. initiativer og oplevelser, der engagerer besøgende i aktiviteter, der styrker, forskønner og beriger København.
Hovedstaden
Virksomhedsguiden
Læs mere om vores Innovationsforløb og ansøgning her
Åben, ansøgningsfrist 15. sep. 2026
Tilskud
Få støtte til at udvikle PFAS-løsninger i samarbejde med videninstitutioner
Få støtte til at udvikle og teste innovative PFAS-løsninger i samarbejde med videninstitutioner og bring din idé tættere på markedet.
Virksomhedsguiden
Send din ansøgning
Åbner 2. sep. 2026
Tilskud
Gør dine cirkulære ambitioner til konkrete løsninger
Udnyt dine ressourcer bedre, forlæng produkters levetid og reducer affald. Du kan få tilskud til rådgivning, investering – eller begge dele.En rådgiver hjælper dig med at udvikle løsningerne, og med tilskud til investering kan du føre dem ud i livet.Søg op til 150.000 kr. til rådgivning eller 150.000 kr. til investering – og op til 300.000 kr., hvis du kombinerer begge i ét samlet forløb.Kontakt dit regionale Erhvervshus og hør mere om dine muligheder.
Virksomhedsguiden
Ansøg her
Åben, ansøgningsfrist 11. dec. 2026
Tilskud
Ansæt en medarbejder til udviklingsopgaver
Få 120.000 kr. i tilskud til at ansætte en medarbejder i 6 måneder, og få nye kompetencer ind i din virksomhed. Kontakt dit Erhvervshus og få afklaret dine muligheder.
Virksomhedsguiden
Ansøg her
Åbner 1. sep. 2026
Tilskud
Få styr på strategi, ledelse og fremtidens udfordringer
Er du klar til at udvikle din virksomhed – strategisk og effektivt? Få op til 75.000 kr. i tilskud til en erfaren rådgiver. Sammen lægger I en konkret plan for, hvordan din virksomhed kan vokse – eller blive mere effektiv og dermed lettere at drive.
Virksomhedsguiden
Ansøg her
Lukket for ansøgninger
Programforløb
Få gratis hjælp til at skabe bæredygtighed i værdikæden i møde- erhvervsturismen
Deltag i et nyt udviklingsforløb med fokus på bæredygtighed i værdikæden og ansvarlig leverandørstyring.
Virksomhedsguiden
Tilmeld dig værdikædeforløbet her.
Sparring
Bæredygtige Værdikæder
Møder I stigende krav fra f.eks. kunder eller samarbejdspartnere til at kunne redegøre for bæredygtighed i hele jeres værdikæde?Savner du værktøjer til dialog om bæredygtighed med dine leverandører?
Bornholm, Hovedstaden
Kontakt os
Åben for ansøgninger
Tilskud
Søg støtte til cirkulær omstilling i din værdikæde inden for fødevarer og bioressourcer
Gå sammen med andre virksomheder i din værdikæde – søg støtte og gør cirkulær omstilling til en gevinst for jeres virksomheder og for samfundet.