Få adgang til at følge indhold, og få besked, når der er nyt og opdateret indhold, som er relevant for dig.
Indhold er hentet
Case
Mørkegaard A/S: Bæredygtighed skal være en del af vores DNA
Et pilotprojekt i samarbejde med Salling Group satte turbo på Mørkegaards bæredygtighedsstrategi og arbejde med ESG-rapportering. Erhvervshus Hovedstaden har været med på sidelinjen med sparring og vejledning.
Indhold er hentet
I de senere år har Mørkegaard arbejdet mere og mere strategisk og fokuseret med bæredygtighed og særligt med deres ESG-rapportering – ikke mindst på grund af øgede krav fra større samarbejdspartnere og kunder. En af dem er Salling Group, som har udpeget Mørkegaard som pilotvirksomhed til at rapportere på sin CO2-udledning. Det betyder, at virksomheden bl.a. skal udfylde omfattende spørgeskemaer, udpege klimarisici og lave konkrete planer for, hvordan de vil reducere deres CO2-udledning. Men arbejdet med bæredygtighed er generelt vigtigt, og, påpeger Julia Münnecke, Sustainability Manager hos Mørkegaard, en mulig game changer, hvis virksomheden fortsat skal vokse.
Vi er ikke i tvivl om, at hvis man vil overleve som virksomhed, er der ingen vej uden om i forhold til, at vi skal kunne dokumentere, hvordan vi arbejder med ESG, og hvilket aftryk vi sætter på omverdenen. Og så handler det også om at vise, at vi tager det her alvorligt, og at vi forsøger at gøre en positiv forskel i vores branche
Da Mørkegaard begyndte sin bæredygtighedsrejse var det relativt ukendt land, og Julia manglede viden om, hvordan man stykker et klimaregnskab sammen. Hun blev anbefalet at kontakte Erhvervshus Hovedstaden, hvor Mørkegaard fik hjælp til at søge CO2 puljen og med disse midler fik lært og integreret et digitalt system til klimaregnskab. Mørkegaard fik efterfølgende finansiering af SMV:Grønne Kompetencer til, at Julia og kreativ direktør Helene Münnecke kunne gennemføre en uddannelse til Sustainable Business Change Managers, som skal gøre begge endnu skarpere på at skabe værdi for Mørkegaard på flere bundlinjer – både i forhold til vækst og bæredygtighed.
Susanne Krogh Petersen og Julia Münnecke
Indhold er hentet
Hvor bæredygtig er jeres virksomhed?
Prøv Bæredygtighedshjulet der måler temperaturen i virksomheden på i alt 20 fokusområder og er perfekt til dialog og intern workshop.
Parløb med Erhvervshus Hovedstaden har været afgørende Samtidig blev Julia tilbudt 1:1-sparring med senior forretningsudvikler Susanne Krogh Petersen, som har hjulpet virksomheden med at danne sig et overblik over hele processen omkring klimaregnskab og ESG-rapportering, bl.a. ift., hvordan de arbejder med deres leverandørkæde, rapporterer på C02-udledning og udvikler en bæredygtighedsstrategi, der giver mening for både forretningen og miljøet. Og Mørkegaard har i den grad taget imod vejledningen – og eksekveret. Og det glæder Susanne Krogh Petersen:
”I den tid jeg har arbejdet med Mørkegaard har de i den grad eksekveret og fået strategien ud at leve – og været gode til at række ud til nye netværk og derigennem lært af andres erfaringer og viden på området.”
Mørkegaard er fx gået i dialog med den nationale klynge Lifestyle & Design Cluster for at få inspiration og viden til bæredygtige designprincipper. Julia er ikke i tvivl om, at sparringen med Erhvervshus Hovedstaden har været afgørende for Mørkegaards udvikling:
Vi var meget grønne, så at sige, da vi startede vores bæredygtighedsrejse, så da vi fik mulighed for at få sparring fra Susanne, var det en gave. Men det, som vi troede kun skulle være et kort sparringsforløb, viste sig at blive et langvarigt parløb, hvor Susanne hele tiden har fulgt op og foreslået konkrete værktøjer, rådgivere og netværk. Hun har været en uundværlig sparringspartner, og vi var aldrig kommet så langt uden.
Det helt store fokus for Mørkegaard er lige nu på virksomhedens underleverandører i Kina, Indien og Pakistan, og hvordan de kan påvirke dem til at gå i en mere bæredygtig retning. De skal bl.a. uddannes i klimarapportering, og så skal data fra leverandørerne indsamles til det samlede klimaregnskab. Julia fortæller, at arbejdet med bæredygtighedsrapportering har forandret virksomheden, og det til det bedre:
“Vores arbejde med bæredygtighed har givet nyt liv til vores virksomhed. Vi har fået en bevidsthed om, at vi kan skabe værdi, som ikke kun kommer os til gode, og at vi kan skabe vækst på en ny måde ved at forene bæredygtighed med forretning.”
Byens Byggerådgivning: ”Bæredygtighed skal være drivkraften i vores vækstrejse”
For Byens Byggerådgivning har bæredygtighed altid været et centralt element, både i forhold til miljø og medarbejdere. Og med sparring fra Erhvervshus Hovedstaden har virksomheden nu fokuseret sin indsats – og har samtidig styrket sin digitale markedsføring.
Læs casen her
Artikel
O. L. Seals i Helsinge har ambitiøse vækstmål og fart på omsætningen
Produktionsvirksomheden O.L. Seals i Helsinge både masseproducerer og specialfremstiller tætninger i PTFE til mange forskellige brancher blandt andet fødevareindustrien, offshore og vindmølleindustrien. Virksomheden beskæftiger over 40 medarbejdere og eksporterer i dag tætninger til hele verden; og vækstambitionerne er store. I 2027 skal omsætningen runde 100 millioner kr. Derfor har ledelsen fået sparring om at skalere virksomheden af Erhvervshus Hovedstaden gennem digitalisering, automatisering og proaktivt salg. Den udviklingshistorie fik gæsterne fra Gribskov Kommune og Erhvervshus Hovedstaden, da de var på fælles virksomhedsbesøg.
Læs mere
Case
Sinatur Hotel & Konference
Sinatur Hotel & Konference er trukket i den grønne førertrøje til glæde for medarbejdere, kunder og miljø.
Bæredygtige værdikæder
Læs casen
Case
Arkitektfirmaet AI: Tænker grøn omstilling ind i deres forretning
Selv om arkitektfirmaet AI i virkeligheden havde arbejdet med bæredygtigt byggeri i mere end 50 år, fik sparring og hjælp fra Erhvervshus Hovedstaden det grønne fokus helt frem i kundeløfte og metode.
Læs casen her
Case
Vækstpilot slår til: Sabina har firedoblet produktion på Johs' insekt-fabrik
Flere og flere SMV’er vælger at ansætte en ledig højtuddannet eller faglært gennem SMV:Vækstpilot i Virksomhedsprogrammet. En kandidat i husdyrvidenskab har gjort en kæmpe forskel på insekt-iværksætteren Johs Sterlies fabrik i Nordsjælland.
Læs casen her
Case
Etikk ApS vil være de bedste på markedet – og AI og bæredygtighed skal være drivkraften
Ekspertise, Tillid, Innovation, Kundetilfredshed og Kvalitet. Det er, hvad Etikk ApS står for. Og med sparring fra Erhvervshus Hovedstaden er alle kræfter sat ind på at gøre kunderne tilfredse og reducere klimapåvirkningen – og udfordre den traditionelle branche.
Læs casen her
Case
Ledelsesforløb satte gang i bæredygtighedstiltag hos Leif Larsen Ventilation
Leif Larsen Ventilation har længe haft fokus på bæredygtighed, og med sparring fra Erhvervshus Hovedstaden har virksomheden sat ekstra skub i den grønne udvikling.
Læs casen her
Case
Fiskehallen Tvilling fik tilskud til rådgivning om grøn omstilling: Vores rejse er først lige begyndt
Fiskehallen Tvilling fik sparring af Erhvervshus Hovedstaden og tilskud til rådgivning om grøn omstilling.
Se video og læs casen her
Case
Christonik skaber vækst ved at få elbusser til at køre mere effektivt
Der er fuld fart på afprøvning af nye klimavenlige løsninger til elbusser på værkstedet hos Christonik i Ishøj, der er en dansk værktøjs- og komponentudbyder inden for aircondition og varmeløsninger til alle slags køretøjer. Virksomheden har eksportambitioner, og i den forbindelse har ejerne fået vejledning af Erhvervshus Hovedstaden om bl.a. ledelse, digitalisering og bæredygtighed.
Læs casen her
Case
Cerama: Grøn Vækst-programmet gav store ambitioner om nye eksportmarkeder
Brit Markussen, CEO i Cerama fortæller, hvordan Grøn Vækst-programmet har hjulpet virksomheden med at udvikle nye bæredygtige produkter til keramikere i hele verden. Ambitionerne er store efter 6 måneder i selskab med rådgiverne fra Grøn Vækst, og Cerama satser nu på at skabe endnu flere danske arbejdspladser og nå nye eksportmarkeder.
Læs casen her
Case
Bæredygtighedskommunikation er et afgørende konkurrenceparameter
Jakob Vedelsby fik sparring af Erhvervshus Hovedstaden til at fokusere sin kommunikationsvirksomhed og rådgiver i dag både små og store danske virksomheder om bæredygtighedskommunikation.