Få adgang til at følge indhold, og få besked, når der er nyt og opdateret indhold, som er relevant for dig.
Indhold er hentet
Artikel
14. februar 2024: Dokumentation af bæredygtighed har aldrig været nemmere. Eller billigere.
I takt med de mange kommende krav til rapportering er udbuddet af digitale løsninger til dokumentation de seneste par år vokset eksponentielt. Det skriver Nicholas Mohr Krøyer om i dette indlæg i Børsen Bæredygtig.
Indhold er hentet
Rigtig mange virksomheder får travlt i den kommende tid med at dokumentere deres bæredygtighed. For foruden EU-direktivet, som er trådt i kraft i år, og som kræver større virksomheders rapportering om bæredygtighed, præsenterede EU i sidste måned et spritnyt direktiv, der skal sikre, at virksomheder aktivt tager stilling til og handler på negative indvirkninger på menneskerettigheder og miljøet i hele deres værdikæde - hvilket også omfatter de små og mellemstore virksomheder.
Og vi kan se, at mange mindre virksomheder allerede nu kæmper med dokumentationen; reglerne er komplicerede, og kravene fra de store virksomheder mange. Så hvordan kan jeg tillade mig at sige, at bæredygtighedsdokumentation er nemt? Det kan jeg, fordi i takt med de mange kommende krav til rapportering er udbuddet af digitale løsninger til dokumentation de seneste par år vokset eksponentielt.
I 2023 er antallet af digitale platforme, nogle baseret på kunstig intelligens, eksploderet, og udbyderne kæmper om kunderne, så priserne er overkommelige.
Vælg en retning Hvor skal I så starte henne? For at gøre det mere overskueligt anbefaler jeg, at de mindre virksomheder deler deres dokumentation op i to: 1) Dokumentation af virksomhedens bæredygtighed og 2) Dokumentation af produkternes bæredygtighed - og dernæst udforske de digitale værktøjer, der er til rådighed lige nu.
I forhold til virksomhedens bæredygtighed bør første skridt være at se på klimaregnskabet. For har kunderne ikke allerede bedt om at se det, gør de det formentlig snart. Erhvervsstyrelsen har lavet et gratis værktøj til netop det formål, Klimakompasset, der giver et godt overblik over virksomhedens udledning af drivhusgasser og idéer til, hvordan virksomheden målrettet kan nedbringe sit klimaaftryk. Derudover hjælper Dansk Industri alle fremstillings- og engrosvirksomheder med at komme i gang med klimaberegningerne - gratis, og flere private konsulenter har også udviklet brugervenlige og billige digitale platforme til dokumentation.
I forhold til dokumentation af bæredygtigheden i virksomhedens produkter, findes der et akronym, som alle virksomheder bør kende: LCA. Det står for Life Cycle Analysis, eller livscyklusvurdering på dansk. Virksomheder i byggebranchen kan ikke komme uden om LCA’er, og vil man dokumentere, at virksomhedens produkter er mere bæredygtige end konkurrenternes, skal produkterne have en LCA – især hvis de markedsføres som sådan. Før i tiden kunne én LCA for ét produkt nemt koste over kr. 100.000 i konsulentbistand, og så var den et øjebliksbillede af produktets miljøpåvirkning – men virkeligheden står som bekendt ikke stille. I dag kan en LCA erhverves til en tiendedel af prisen, takket være digitale løsninger og delvist kunstig intelligens, og LCA’erne kan tilpasses løbende og forbedres over tid, når der kommer ny data.
Rigtig mange virksomheder er forvirrede over alle de nye dokumentationskrav, og der findes meget misinformation derude. Men vi kan ikke komme uden om kravene.
Og det varer ikke længe, før alle virksomheder skal lave et årsregnskab på bæredygtighed i lighed med det finansielle årsregnskab.
Men som sagt er der hjælp at hente: Med den rette sparring, rådgivning og digitale værktøjer har det faktisk aldrig været nemmere at dokumentere sin bæredygtighed.
Debatindlægget blev bragt i Børsen Bæredygtig d. 14. februar 2024.
Tag fat i Nicholas, hvis du vil vide mere om bæredygtighedsdokumentation
Har du brug for vejledning om grøn og cirkulær omstilling?
Vi tilbyder gratis og uvildig sparring om grøn og cirkulær omstilling. Du kan også få ny viden og konkrete værktøjer gennem events og dybdegående programforløb.
Med dybe rødder i dansk industri og blikket rettet mod en grønnere fremtid har Erik Larsen & Søn ApS sat gang i en ambitiøs bæredygtighedsrejse og nye eksporteventyr. Sparring fra Erhvervshus Hovedstaden har været med til at gøre retning og muligheder langt tydeligere.
Læs casen her
Case
Legeakademiet: Leg, læring og langsigtet strategi
Med hjælp fra Erhvervshus Hovedstaden har Legeakademiet fået nye måder at arbejde med AI og bæredygtighed på. Altid med legen og børnene som kompas.
Læs om Legeakademiet: Leg, læring og langsigtet strategi
Case
Christonik skaber vækst ved at få elbusser til at køre mere effektivt
Der er fuld fart på afprøvning af nye klimavenlige løsninger til elbusser på værkstedet hos Christonik i Ishøj, der er en dansk værktøjs- og komponentudbyder inden for aircondition og varmeløsninger til alle slags køretøjer. Virksomheden har eksportambitioner, og i den forbindelse har ejerne fået vejledning af Erhvervshus Hovedstaden om bl.a. ledelse, digitalisering og bæredygtighed.
Læs casen her
Case
Teknologivirksomhed ruster sig til ny lovgivning og nye kundekrav på bæredygtighedsområdet
Burkert Danmark A/S har skruet kraftigt op for indsatserne for at sikre maksimal bæredygtighed over hele linjen. Erhvervshus Hovedstaden er med på sidelinjen og har som led i det landsdækkende tilbud Bæredygtige Værdikæder bidraget med sparring om Burkert Danmarks værdikæder, så virksomheden fremover kan imødekomme ny lovgivning og nye kundekrav.
Læs casen her
Case
Succes forpligter: Eksportvirksomhed vil være frontløber i den CO2-tunge cementindustri
Der er fuld gang i den internationale eksport hos HASLE Refractories på Bornholm. Men succes forpligter, ikke mindst i forhold til bæredygtighed. Det har fået virksomheden til at styrke sine bæredygtighedsindsatser – og så vil de være frontløbere for den grønne omstilling i en ellers CO2-tung industri.
Læs casen her
Case
Cerama: Grøn Vækst-programmet gav store ambitioner om nye eksportmarkeder
Brit Markussen, CEO i Cerama fortæller, hvordan Grøn Vækst-programmet har hjulpet virksomheden med at udvikle nye bæredygtige produkter til keramikere i hele verden. Ambitionerne er store efter 6 måneder i selskab med rådgiverne fra Grøn Vækst, og Cerama satser nu på at skabe endnu flere danske arbejdspladser og nå nye eksportmarkeder.
Læs casen her
Artikel
Optaget webinar: Bliv klog på miljømærker
Webinar afholdt 5. november 2024
Se webinaret
Case
Det svære behøver ikke at være besværligt
Med sparring og tilskud fra Erhvervshusene har Best Western Hotel Hillerød fået kriseberedskab og bæredygtighed solidt forankret i organisationen.
Læs om Det svære behøver ikke at være besværligt
Artikel
18. maj 2024: Malerfirma får hjælp til bæredygtighed
I en artikel i Sjællandske Medier fortæller malerfirma Robert Rasmussen om den sparring, de har fået af Erhvervshus Hovedstaden – og Gladsaxes borgmester kom på besøg.
Læs artiklen her
Case
Andersen & Heegaard: ”Succes forpligter både i forhold til mennesker og miljø”
Andersen & Heegaard har vokseværk, både når det kommer til antal medarbejdere og omsætning. Men med vokseværket følger et øget ansvar og fokus på en bæredygtig forretning. Det har virksomheden fået vejledning om af Erhvervshus Hovedstaden.
Læs casen her
Case
Mogens V. Zeltner A/S: Restaurering er et håndværk – og vejen mod en mere bæredygtig fremtid
Restaurering af bevaringsværdige bygninger er grundstenen i virksomheden Mogens V. Zeltner A/S – og så er det vejen mod en mere bæredygtig fremtid. Netop den grønne omstilling har virksomheden fået sparring om af Erhvervshus Hovedstaden.